محل تبلیغات شما

خواهی که شوی رسوا همرنگ جماعت باش

خواهی نشوی رسوا همرنگ حقیقت باش

رفته رفته پی بردم درستش این است که؛خواهی بشوی رسوا  باید همرنگ جماعت باشی

نمی دانم چه شد که یاد حرف بزرگی افتادم که در قالب نصیحت و موعظه فرمود: مراقب باشید بَرجتان (خرج های غیر ضروری و ریخت و پاش ها) بر خَرجتان پیشی نگیرد نکند چون ممکن است خدای نکرده  به واسطه چشم و همچشمی کردن و زیاده خواهی و  قناعت نداشتن و مقایسه همسرتان با این و آن  و حتی بی عرضه و ناتوان خواندنِ او، باعث رشوه گیری و حرام خوری  و جهنمی شدنِ همدیگر شوید.

البته چشم و همچشمی را در کودکی از بزرگترها یاد گرفتم وقتی می دیدم خانواده عروس با دعوت از آدم ها جهیزیه عروس یعنی دخترشان را در معرض دید همگان نمایش می دهند.

وقتی می دیدم دختری پدرش را مجبور می کند تا با گرفتن وام از بانک های مختلف جهیزیه ای با خود ببرد که چشم دختر خاله اش را کور کند ولی پدرش در زیر بار قسط از دنیا رفت.

وقتی دیدم پسر خاله ام از چندین جا وام گرفت تا مراسم عروسی اش را  در تالار اسم و رسم دار بر گزار کند و 13 سال قسط وام یک شب را پرداخت می کرد نمی توانست در رفتار من بی تأثیر باشد.

هرچه بود باز هم به خیر گذشت زیرا با گذر زمان متوجه شدم فاصله ی خود آرمانی و خود واقعی ام به اندازه ای زیاد است که خودم در خواسته ها و آرزوهای دور و درازم گم شده ام.

فهمیدم؛دامنه ی آرزوهایم با در آمد و حقوق و موقعیتی که دارم هیچ مناسبتی ندارند.

فهمیدم من حتی خانواده ام را قربانی چشم و همچشمی و خود کم بینی و آرزوهای دست نیافتنی خود کرده ام.

فهمیدم هرکس باید نقش خودش را داشته باشد و هرچیزی باید جای خودش باشد.

فهمیدم هیچ کاری بی حکمت نیست

هیچ دردی بی دوا نیست

هیچ شکستی بی دلیل نیست،

هیچ گرفتاری دایمی نیست

و هیچ دعایی بی جواب نیست.

فهمیدم دورنمای زندگی مردم چون آواز دهل شنیدن از دور خوش است پس زندگی خودم را عشق است.

با این نگاه،.خانواده ام را متقاعد کردم خودرو را فروختم به فرهنگ

اصیل خود باز گشتم و همرنگِ حق و حقیقت شدم نه جماعت رنگارنگ!

سَرَک کشیدن به زندگی مردم کنجکاوی یا فضولی؟ (18)

سال ها تصور می کردم؛«دو دوتا می شود شش تا»

کلام تأثیر گذارِ پیر عارف(2)

ام ,بی ,چشم ,همچشمی ,فهمیدم ,وام ,و همچشمی ,چشم و ,خانواده ام ,ام را ,وقتی می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها